"Yerel Medya Güç Birliği Platformu" 1 yılı geride bıraktı

Adana’da haftalık, on beş günlük ve aylık gazeteler ile web portallarının ortak hareket etme kararı alarak

kurdukları Yerel Medya Güç Birliği Platformu, birinci yılını geride bıraktı.

Yerel Medya Güç Birliği Platformu Başkanı Kamil Yalçın Göl, Adana’da özellikle yerel basında yer alan gazetelerin haklarını savunma ve sıkıntılarına çare bulma adına bir çatı oluşturma ihtiyacını gördüklerini ve bu amaçla 1 yıl önce yola çıktıklarını belirtti.

ÇGC, TSYD VE ASGD ÜYELERİ DE YERALIYOR

Adana’da son yıllarda gazeteler arasında günlük – aylık ayrımcılığı yapılmasının ardından kurulan bu güç birliği sayesinde mesleki sorunların minimuma ineceğine inanılıyor.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti(ÇGC), Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) ile Anadolu Gazetecileri Derneği(ASGD) üyelerinin de bulundukları Yerel Medya Güç Birliği Platformu’nun kurucuları olarak ilk yönetimde Başkan K. Yalçın Göl ile Hasan Hüseyin Türk, Dursun Dağtekin, Cengiz Durak, Halim Öztoprak, Hüseyin Azar ve Halise Tekbaş yer aldılar.

Basın İlan Kurumu’na kayıtlı 43 yerel gazete ile 17 web portalının yer aldığı Yerel Medya Güç Birliği Platformu’nun toplantılarında sürekli olarak yerel basının sorunları ve bu sorunların çözüm yolları görüşülürken, yaşanan sorunların aşılması noktasında karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunuluyor.

PLATFORM GÜCÜNE GÜÇ KATTI

Adana’da haftalık, on beş günlük ve aylık gazeteler ortak hareket etme kararı alarak kurulan Yerel Medya Güç Birliği Platformu, yeni üyeleriyle daha da güçlü hale geldi.

Kuruldukları 28 Haziran 2019'dan bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında üyeleri bilgilendiren Yerel Medya Güç Birliği Platformu Başkanı Kamil Yalçın Göl, ileride yaşama geçirmeyi hedefledikleri projeler olduğunu açıkladı.

Yerel Medya Güç Birliği Platformu çalışmalarının çok önemli ve anlamlı olduğuna dikkat çeken K. Yalçın Göl, “Platform olarak karar aldık, basın kuruluşları arasında AYRIMCILIK yapan, her türlü reklam harcamasını gerçekleştirdikleri halde, yerel medyaya 'Günlük-Aylık Ayrımı' yapan belediyeler başta olmak üzere resmi ya da özel kuruluşlardan gelen bültenler bundan böyle yayınlanmayacaktır. Kamuoyunun gözü, kulağı ve sesi yerel medya kuruluşlarını kullanmak hiç kimsenin haddi değildir. Platform üyelerimizin hakları teslim edilinceye kadar fırsatçı kurumların bültenlerine yer verilmeyecektir" diye konuştu.

 

 

Pin It