İşte bu olmadı. Ceyhan’a da Ceyhanlılara da yakışmadı!

Milli Şehidimiz Boğazlıyan Kaymakamının Anıtının yıkılması...

      2020 yılı nisan ayının ilk demlerinde elektronik posta ile bir haber geldi. Ceyhan’da Milli şehidimiz Boğazlıyan kaymakamı Mehmet kemal beyin anıtı yıkılmıştı.
   Haberi gönderen Hüseyin Sözlü basın Bürosu’ydu.
Haber önemliydi.
Elektronik Posta’da yer alan haber aynen şöyleydi:

  “ MHP'li Hüseyin Sözlü'nün yaptırdığı, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın açılışını yaptığı Milli Şehit Boğazlayan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey'i temsil eden Anıt, geçtiğimiz günlerde görevden alınan CHP'li Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar tarafından yıkıldığı ortaya çıktı.

CHP’Lİ BAŞKAN ŞEHİDİN ANITINI YIKTI!

   10 Nisan 1919 günü Fransız-İngiliz işgal kuvvetlerinin kontrolünde Osmanlı Devletine isyan ve ihanet eden Ermenilerin yönetime baskıları sonucunda düzmece mahkeme kararıyla masum olmasına rağmen idam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey’in anıtının yerinde yeller esiyor.
   17 Mayıs 2003 tarihinde dönemin Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından Ceyhan'da Taliha İşgüven Parkı’nın içine yapılan anıt,  KKTC Cumhurbaşkanı Merhum Rauf Denktaş, Milli Şehit Boğazlayan Kaymakamı Mehmet Kemal Beyin Kızı Müşerref Gürenci, dönemin Adana Valisi Kemal Önal ve on binlerin teşrifleriyle açılışı gerçekleşmişti.

 31 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerde iş başına gelen dönemin Ceyhan Belediye Başkanı CHP’li Kadir Aydar’ın talimatıyla park yıkılmıştır, böylelikle Kemal Beyin anıtı da kaldırıldı.

 ATATÜRK’ÜN TALİMATI İLE "MİLLİ ŞEHİT" 
 İLAN EDİLMİŞTİ.

    Üç dönem Ceyhan,  geçen dönem ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra MHP Genel Başkanı Başdanışmanlığı görevine getirilen Hüseyin Sözlü, Boğazlayan Kaymakamı’nın tarihteki önemine değinerek, “Ceyhan Belediye Başkanı olduğum dönemde 17 Mayıs 2003'te Ceyhan’da tarihi bir gün yaşanmıştır.  Yurdun değişik yörelerinden tören için Ceyhan’a gelen, Toroslardan akın akın Ceyhan’a inen Türkmenlerle, Yörüklerle kucaklaşmış, bir bayram havası yaşanmıştır. On binler milli şehit Kemal Bey’in vatan aşkına şahitlik etmek istemiş,  onun anısına yapılan anıtın açılış töreninde kendine bir görev çıkarmıştır. Ne yazık ki bundan 17 yıl önce büyük bir özveri ile açılışını yaptığımız anıt, bir yıl önce CHP’li Belediye Başkanı tarafından sökülmüştür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün talimatıyla TBMM’nin 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla; Kemal Bey 'Milli Şehit' olarak ilan edilmişti. Milli Şehidimiz Mehmet Kemal Bey'in anıtını yıkmak, milli vicdana, milli davaya, bu dava uğruna ömrünü cephelerde tüketen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, aynı uğurda hayatından vazgeçen Şehitlerimize ihanettir." dedi.
   hBoğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey’in bugün (10 Nisan) ölüm yıl dönümü…

Haberin Yorumu:

  Haberin içeriğindeki reklamlar faslını kaldıralım.
Onu görmezden gelelim. Siyasilerin huyudur. Her haberde kendilerinden bahsetmeyi ve kendilerini methetmeyi severler.
 Bu huyları alışkanlığın çok daha ötesinde bazen ‘egosantrik’ bir ruh anlayışıyla’Megalomani’ye kadar gider. Burası da önemli değil. 
   Aklımızın almadığı  Atatürk’ün kurduğu parti CHP sloganını gerektiği zaman meydanlarda haykıranlar mesele Atatürk’e saygıya geldiği zaman bazen böyle ifrat ve tefrite kaçan uygulamalarda bulunurlar. Hüseyin Sözlü’yü seversin ya da sevmezsin. İnsan olarak kin ve nefret dolu olabilirsin.
  Ama her kim ve hangi siyasetten olursa olsun Türk milletinin milli meselelerine karşı hassas davranmak gerekmez mi?
   Devrin Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın bu tutum ve tavrını anlamak/anlayabilmek asla mümkün değil.
  Zaten Mesele Hüseyin sözlü de değil. Son asırda Türk milletinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biri olan Rauf Denktaş beğin açılışını yaptığı Türk tarihine kara bir leke olarak düşen Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal beyin siyasi iradeyle katledilmesinin yadigarı olan bir anıtı yıkmak da neyin nesi?
    Hangi Atatürkçülüğün uygulaması?
   Haberin gönderildiği yerleri tetkik ediyorum, bir de yayınlanma ile yankılarını takip ediyorum. Bu fasıl anıtın yıkılmasından çok daha rezil!
    Hasılı kelam CHP kanadından da ses çıkmadı. Ya ittifak ortağı İYİ Partililerin suskun kalmaları  ise akıllara seza...
  Milli değerleri hiçe sayarak sözüm ona demokrat takılmak ve ötesinde saçmalıkları marifet sanmak ise siyaset değil.
   
   Adama sorarlar “Sen Kuvva-i milliye’den yana mısın yoksa Boğazlıyan kaymakamı Mehmet Kemal beği, idam eden Emperyalist işbirlikçisi Osmanlı’dan yana mısın?
    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıcdaroğlu’nun ‘bütünleştirme’ çabaları da husumete  kaynadı... 

   Hasılı kelam bu olay Ceyhan’a da Ceyhanlılara da yakışmadı.
              Reha Ören

Pin It