HÜKÜMET DANIŞMANLARINA AÇIK MEKTUP...

Sayın Hükümet Danışmanları!

Siz ne yaptığınızı ve olayları nereye doğru yönlendirdiğinizin gerçekten farkında mısınız?

Açıklanan tedbirler sizin YANLIŞ YÖNLENDİRMELERİNİZ SONUCU BAKIN NELERE MALOLACAK!..

Bir çok işletmeler, yavaş yavaş durma noktasına gelecek. İşçi de işverenler de çaresiz kalacak?..

İşverenlerin ödenecek KREDİLERİ, ÇEKLERİ, VERGİLERİ vs. var, ama 3-5 ay satış olmayınca ne olacak hiç yetkili STK'lara sordunuz mu?.. Diyelim ki 3-5 ay sonra durumlar olağan koşula dönüş yaptı, toparlanmak ve eski duruma gelebilmek için ilaveten en az 7-8 ay gerektirir. Bu konuda hiç ticaret Sosyal Toplum Kuruluşlarının ve Esnafların ve Piyasa erbaplarının fikrini aldınız mı?

Çalışanların da işsiz kalmalarından başka bir sonuçları yok?.. İşsizlerin Devletten alacakları yardım da belli bir yere kadar?.. Zaten işveren Maaş, tazminat, yardım edecek durumda değil?!.. Yine bu işsiz kalanların ödemeleri gereken KREDİLERİ, KREDİ KARTLARI, GEÇİM MASRAFLARI vs var. Ama sanki hiçbir şey yokmuş gibi gayet herşey yolunda gibi etkisiz çözümler üretiliyor?..

Diğer yandan İHRACAATÇILAR, global Virüs krizinden nasibini almak üzere(!) ve bu durum patladı-patlayacak!?..

Taksit taksit çözümler üretmek olmaz!.. Ya herşeyi birden donduracaksınız ve hükümet sorumluluk alacak ya da birşey yapılacaksa da radikal kararlar alınarak çözülecek!..

Gecikmiş KARARLAR ile BELİRSİZLİK İÇEREN çözümler, hiç çözüm üretilmemiş hükmünden daha kötü neticeler oluşturur. Diğer bir deyimle, işi daha da karmaşık hale getiren aceleci ve plansız tutumlardır bunlar!..

Bu iş çocuk oyuncağı değildir!.. Sadece VERGİ ötelemesi, Kredi taksitlerinin öteleneceği bilgisi verilip, Mart ayının buna dahil edilmemesi vs. Hiçbir şey net değil! Anlamsız!..

Beyler! artık insanlar kepenk indiriyor, fabrikalar duruyor, işçi çıkarma planları ve uygulamalar kaçınılmaz hale geldi. İşsizlik dalgası aldı başını gitti?.. Sandığınız gibi bu işler taksit taksit olmayacak!.. O yüzden de taksit taksit çözümler üretilmemeli!.. Konusuna göre düzenli tasnif edilmiş, Bilimsel, doğru ve Genelden en özele kadar Aşama aşama, öenmlilik sırasına göre olmalı bu iş!.. (Taksit taksit yapmak ile Aşama aşama, önemliliğine göre yapmak aynı şey değildir tabi ki!.. Acele ile Hızlı arasında da fark vardır. Bunları ayrıca açıklamaya gerek yok sanırım!)

Evet, insanlarımız anlayışlı "Bu bir krizse başımızın tacı! Ama plansız da olmaz bu işler!" diyor insanlar.. Sonra, bu durum Nereye kadar? İnsanların kafasında yüzlerce soru var?! İnsanlar Kredi taksidini ödeyemiyor, sizlerin sunduğu çözümde ev alacaklar için banka % 90'ını verecek dniliyor? Hani insanlar evden çıkamazdı? İşsiz kalınca kim ev alır? (Hayır Beyler Hayır! Sınıfta kaldınız!.. İnandırıcılığınızı yitiriyorsunuz!.. İnsanlar gerçek çözümler bekliyorlar! Ne demek istediğimi gayet iyi anladığınızı çok iyi biliyorum.)

Bence acele kararlar üretmek ve inandırıcılığınızı da kaybetmek yerine;

Oturun ve "Çalışıyoruz" deyin!..
Bilim Adamlarından destek alın!..
Meclisi işletin!..
Meclis denilen birşey var!.. Orada her kesimin VEKİL tayin ettiği MİLLETVEKİLLERİ VAR!.. Onlar kendi illerinin, ilçelerinin durumunu, havasını, suyunu en iyi bilirler!..
Dünyadaki örneklere bakın!
Tavsiyeler alın!..
Olayı ŞURA-İ MECLİS kalitesinde inceleyin ve Sivil Toplum kuruluşlarına da görev dağılımı tayin edin!..
Eski KRİZ PLANLARINI örnek alın, inceleyin!.. (Kaldıysa tabi!)

Millet kırılıp dökülmesin! STOK alanları belirleyin!..

İkinci dünya savaşı sonrası, bütün dünyada salgın hastalık ve ekonomik buhran döneminde İnönü'nün Karne sistemiyle çözdüğü durumu bile gözden geçirin! (Zaten bugünün o günden pek farkı yok!)

İl sınırlarında GÜVENLİ ALAN, 24 SAATLİK ALARM ve İŞLETİM PLANLARINI DEVREYE ALIN!..

Ne bileyim işte! Yapın birşeyler!

Hala somut birşey yok?! Hatta hiçbir şey yok?..

Elbette ki Halk da Hükümet de sakin olacak, bilgiyle hareket edilecek!

Bilimle hareket edilecek!

Ama tedbir paketleri için yaptığınız çalışma gerçekten de gerçekçi değil ve yetersiz! Şaka gibi geliyor insanlara!.. Ve bu şakanın gülünecek hiçbir tarafı yok!..

Pin It