AVM’lerin açılması planlanırken: Bilal Erdoğan’ın kaç restoranı var?

Bilim insanları 20-21 Nisan’da vaka sayısı artış oranlarının 10 Nisan’daki sokağa çıkma yasağı kararı sonrasında marketlere ve fırınlara dolduran vatandaşlarından

kaynakladığını düşünürken, AVM’lerin Mayıs ayının başında açılması yönünde haberler çıktı. 

Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, AVM'leri 11 Mayıs'ta açmaya hazır olduklarını, Berat Albayrak'ın AVM'lerin 4 Mayıs'ta açılmasını istediğini açıkladı. 

Damat Bakan AVM’leri bu kadar hızlı açmayı planlarken akıllara Cumhurbaşkanı'nın oğlunun AVM'lerdeki restoran ortaklıkları geldi. 

Bilal Erdoğan'ın restoran yatırımları yaptığı şirketin ticaret ünvanı Doruk Izgara. Şirket, 'Gülhane Döner' markasıyla Cevahir AVM, İstinye Park AVM, Akbatı AVM, Akasya AVM ve Zorlu Center'da faaliyet gösteriyor. 

Büyük ortak Bilal

Bilal Erdoğan sermayesi 1.5 milyon TL olan Doruk Izgara'da 543 bin lira hisseyle büyük ortak. Erdoğan'ın kardeşi Sümeyye Erdoğan da ikinci büyük ortak olarak 450 bin liralık hisse sahibi. Diğer iki ortaktan Mustafa Esenkal'ın 337 bin 500 lira değerinde hissesi bulunurken, küçük ortak Ali Bahadır Yeşil'in hissesinin değeri 169 bin lira.

Gurme’ye ortak 

İlk şube açılışı 8 Aralık 2009'da Ticaret Sicil'de yayınlandı. Aynı tarihte ortaklar ikinci bir karar daha aldı. Viaport AVM'de faaliyet gösteren Gurme Izgara Anonim Şirketi, Doruk Izgara'ya ‘ortak' olarak dahil edildi. Mustafa Esenkal, 120 bin TL'lik hissesinin 60 binini, Bahadır Yeşil de 60 bin TL'lik hissesinin 30'binini Gurme'ye devretti. Gurme Izgara'yı Fatih Özdemir temsil etti. Sonradan ortak giren Özdemir ayrıca Gurme'de ortağı olan Burhan Yılman‘la birlikte Doruk Izgara'nın müdürlük görevini de üstlendi.

Gurme çıktı, Sümeyye girdi 

Bilal Erdoğan'ın büyük ortağı olduğu Doruk Izgara, sonradan ortak aldığı Gurme Izgara ile yollarını 8 ay sonra ayırdı. Gurme'ye ait olan 90 bin TL'lik hisse Sümeyye Erdoğan'a devredildi. Yeni ortaklıklarla birlikte Ağustos 2010 itibariyle şirketin hisseleri şöyle oluştu: Bilal Erdoğan (120 bin), Sümeyye Erdoğan (90 bin), Mustafa Esenkal (60 bin) ve Ali Bahadır Yeşil (30 bin). Hisse devirleriyle birlikte Fatih Özdemir ve Burhan Yılman'ın müdürlük görevlerine son verildi, tüm yetkileri kaldırıldı.

2 şube birden açtılar 

20 Mart 2012'de toplanan ortaklar 2 şube açılışına birden karar verdi. Şaşkınbakkal'da da Yufka Dürüm İşleri adı altında bir yer açıldı. Ayrıca Büyükçekmece'de Gülhane Izgara Kebap adı altında şube açılışı gerçekleştirildi.

Şubelerden 1.5 ay sonra şirketin sermayesi artırıldı. Kuruluşunda 300 bin TL olan sermaye 25 Nisan 2012'de yapılan toplantıda 1 milyon 500 bin TL'ye çıkarıldı. Sermaye artışı ‘şirketin büyüyen faaliyet hacmini karşılamakta zorlandığının görülmesi üzerine' diye açıklandı.

Bilal’in restoranları

Bilal Erdoğan'ın olduğu belirtilen restoranlar şöyle: Yufka Dürüm İşleri Şaşkınbakkal, Günaydın Köfte Döner İstinye Park AVM, Günaydın Köfte Döner Türk Restoranı Zorlu AVM, Gülhane Izgara Kebap BüyükÇekmece, Gülhane Döner Zorlu AVM.

Bilal Erdoğan’ın Zorlu Center’da Doruk Izgara ve Gülhane Restoran adlı iki işletme kurduğunu 17 Aralık sürecinde kamuoyuna duyuran CHP’li Yarkadaş  “Erdoğan Ailesi, gıda sektöründen büyük paralar kazanılacağını biliyor” ifadelerini kullanarak “Babasının yarattığı olanaklarla, genç yaşta İstanbul’un en lüks AVM’lerinde dükkan sahibi oldu. Zorlu Center’da iki dükkanı var. Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki Çiçek Izgara adlı firmanın da Bilal Erdoğan’a ait olduğu biliniyor. Kamuoyunun bilmediği bir başka dükkan ise Yufka Döner markası. Diyarbakırlı bir işadamından burayı aldılar ve şimdi zincir haline getirmek için uğraşıyorlar. Kulislerde Bilal Erdoğan’ın görünen ve bilinen beş, çeşitli örtülü ortaklıklarla birlikte 15 restoranının olduğu konuşuluyor” demişti. 

 

kaynak: SoL.org

Pin It